Fulya Mh. Büyükdere Cd. No:76 Quasar Daire:188 Şişli/İstanbul + 90 212 982 02 33

HIZLI ve ANLAYARAK OKUMA

HIZLI ve ANLAYARAK OKUMA

Nasıl Okuyoruz?

Günün büyük bir kısmını okuma ile geçirmenize rağmen nasıl okuduğunuzu hiç düşündünüz mü? Gözleriniz harf şekillerini nasıl anlıyor ve bu harfleri anlayabileceğiniz cümle formlarına nasıl sokuyor?
Gerçekten bu konu hakkında düşündüğünüzde okumanın oldukça karmaşık bir beceri olduğunu fark edersiniz. Daha önceleri bilim adamları okurken iki gözünüzün de kelimedeki belirli harflere odaklandığına inanıyordu. Son zamanlardaki araştırmalar durumun bu olmadığını göstermiştir.
Bilim adamları şu anki araştırmalarında her bir gözün genellikle ayrı iki karakter üzerine odaklanma olarak aynı anda farklı harflere odaklandığına inanmaktadır. Beyin bu iki görüntüyü birleştirerek kelime formunu oluşturmaktadır. Bu durum sayfalar arasında gezinirken neredeyse anlık olarak gerçekleşir.

Hızlı Okumanın Avantajları

Zayıf Okuma Alışkanlıklarını Yenmek.
İç Seslendirme
Kelime Kelime Okuma
Verimsiz Göz Hareketi
Regresyon (Gerileme)
Düşük Konsantrasyon
Okumaya Doğrusal Olarak Yaklaşmak


Hızlı Okuma Başarısının Anahtarları

Hızlı okumanın “nasıl” olduğunu bilmek sadece ilk adım. Hızlı okumada iyi hale gelmek için pratik yapmalısınız. Zayıf okuma alışkanlıklarınızı yok etmek ve hızlı okuma becerilerinde uzmanlaşmak için birkaç ipucunu aşağıda sağladık.

Pratik, pratik, pratik – becerilerinizi düzenli olarak kullanmalısınız. Okumak birkaç yılınızı aldı ve okuma becerilerini geliştirmek de zaman alacak.
Başlangıç için kolay metinler seçin – hızlı okumaya başladığınızda zorlayıcı kitaplar seçmeyin. Roman veya seyahat yazısı gibi hızlı okusanız bile anlayabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz metinler okuyun.

Hızlı okumayı doğru yapın – okuduğunuz her şeyde hızlı okumayı kullanamayabilirsiniz.

Yasal belgeler, yıllık raporlar veya sevdiklerinizden aldığınız e-postalar – bunları dikkatli bir şekilde ve iç ses kullanarak okumak daha iyi olacaktır.
Eğer mesajı tamamen anlamanız, bilgileri ezberlemeniz, detayları tartışmanız, incelemeniz gerekirse veya yazarın anlatmak istediğinden keyif almak isterseniz hızlı okuma yanlış bir yaklaşım olabilir.

Okuma hızınızı arttıracak işaretçi veya benzer bir araç kullanın – bir kağıt parçasını hızlı bir şekilde sayfanın alt kısmına çektiğinizde veya parmağınızı hızlı bir şekilde metin üzerinde dolaştırdığınızda, gözlerinizi ve beyninizi takip etmek için zorlarsınız.
Bir adım geri atın ve metnin yapısını kullanın – metnin yapısı ve organize edilme biçimini anlamak için bilgileri tarama, koyu renkle yazılmış kelimeleri arama ve yazarın bir konudan diğerine geçtiği noktaları belirleme bu yönteme dahil edilebilir.

Hızlı okumaya başladığınızda mevut okuma hızınızı işaretlemek önemlidir. Bu şekilde çalışmalarınızın işe yarayıp yaramadığını görebilir ve hızlı bir okuyucu olduğunuzda aile ve arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Kilit Noktalar
Hızlı okuma öğrenilebilen bir beceridir. Genellikle okumayı öğrendiğinizden beri geliştirdiğiniz kötü alışkanlıkları yenmeyi içerir. Sadece hızlı bir okuyucu haline gelmek önemli nokta değildir – aynı zamanda daha etkili bir okuyucu haline de gelmelisiniz.
Hızlı okuma pratiği yaparken kelimeleri bloklarla okuma ve iç ses alışkanlığını bozma gibi uygulayabileceğiniz oldukça iyi teknikler vardır.
Hangi tekniği uygularsanız uygulayın her zaman okuma amacınızın farkında olmalısınız ve hızlı okumanın en uygun yaklaşım olup olmadığına karar vermelisiniz.

Doğru bir şekilde uygulandığında ve özenle çalışıldığında, hızlı okuma toplam verimliliğinizi önemli ölçüde arttırır, zaman kazanmanızı sağlar ve diğer alanlarda etkili bir şekilde çalışmanıza izin verir.